Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 24.04.2014 року у справі №924/865/13 Постанова ВГСУ від 24.04.2014 року у справі №924/8...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВГСУ від 24.04.2014 року у справі №924/865/13

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2014 року Справа № 924/865/13 Колегія суддів Вищого господарського суду України у складі :

головуючого суддіХодаківської І.П. (доповідач),суддівФролової Г.М., Яценко О.В.,розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Октант-центр"на постанову від 12.02.2014 Рівненського апеляційного господарського судуу справі№924/865/13 господарського суду Хмельницької області за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Октант-центр"до треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачаХмельницької районної державної адміністрації 1. Управління Держземагентства України у Хмельницькому районі Хмельницької області, 2. Колективне підприємство "Спецбудресурс"проскасування розпорядження Хмельницької РДА від 28.01.2013р. №19/2013-р За участю представників сторін:

Від позивача - не з'явились

Від відповідача - не з'явились

ВСТАНОВИЛА:

ТОВ "Октант-центр" звернулось до господарського суду Хмельницької області з позовом до Хмельницької районної державної адміністрації про скасування розпорядження від 28.01.13 № 19/2013-р "Про відмову в надані ЗАТ "Октант" дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду в користування на умовах оренди на території Давидковецької сільської ради".

Рішенням господарського суду Хмельницької області (суддя Димбовський В.В.) у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Постановою колегії суддів Рівненського апеляційного господарського суду від 12.02.2014 у складі: Юрчук М.І., Крейбух О.Г., Василишина А.Р. рішення господарського суду першої інстанції залишено без змін.

ТОВ "Октант-центр" у касаційній скарзі просить рішення та постанову попередніх судових інстанцій скасувати, справу направити на новий розгляд до господарського суду Хмельницької області. Скарга мотивована неправильним застосуванням та порушенням судами норм чинного законодавства, зокрема, ст.ст.122 123 124 Земельного кодексу України, ст.ст.1, 6, 13, 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації".

Розглянувши матеріали справи та касаційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права, колегія суддів зазначає наступне.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що 31.03.2004 між Хмельницькою райдержадміністрацією (орендодавець) та ЗАТ "Октант" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки №73, відповідно до п.1 якого орендодавець на підставі розпорядження голови адміністрації №124/04-р від 05.02.2004 надає, а орендар приймає в строкове, платне володіння і користування земельну ділянку, яка знаходиться за межами населеного пункту с.Давидківці, Хмельницького р-ну, Хмельницької області.

В оренду передано земельну ділянку водного фонду площею 48,65га., в тому числі, під водою - 43,94 га, прибережна смуга - 4,71га.

Договір укладено строком на 10 років, починаючи з дати його реєстрації і до 31.03.14 (п.п.3.2 п.2 договору).

05.07.2006 позивачу видано дозвіл №001510 С на спеціальне водокористування ставка загальною площею 48,65 га строком дії до 31.03.14.

Рішенням господарського суду Хмельницької області від 12.03.09 у справі №20/10-Н, зокрема, скасовано розпорядження Хмельницької районної адміністрації №379/04-р від 22.03.2004 "Про передачу в оренду земельної ділянки водного фонду ЗАТ "Октант" на території Давидківецької сільської ради". Постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 26.11.2009 у справі №20/10-Н рішення господарського суду області від 12.03.2009 у вищезазначеній частині залишено без змін.

ЗАТ "Октант" 12.01.2012 звернулось до Хмельницької районної адміністрації із заявою про набуття права оренди на спірну земельну ділянку водного фонду площею 48,65га і 02.04.2012 отримало листа про відмову у задоволенні заяви щодо видачі розпорядження про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки. Вважаючи, що відмова, викладена у формі листа, не містить рішення по суті порушеного питання ЗАТ "Октант" звернувся з позовом до Хмельницького окружного адміністративного суду.

14.05.12 постановою Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №2270/3166/12 за позовом ЗАТ "Октант" до Хмельницької районної державної адміністрації про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дію позов задоволено частково та зобов'язано Хмельницьку районну державну адміністрацію в установленому порядку розглянути питання щодо надання ЗАТ "Октант" дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду, площею 48,65 га, що розташована за межами населеного пункту с. Давидківці на території Давидковецької сільської ради Хмельницького району, Хмельницької області та прийняти відповідне рішення. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

05.12.12 старшим державним виконавцем ВДПВР управління ДВС Головного управління юстиції у Хмельницькій області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження про примусове виконання виконавчого листа № 2270/3166/12 від 04.07.12 та надано Хмельницькій районній державній адміністрації строк для добровільного виконання рішення суду до 12.12.12.

08.01.13 відповідачу було направлено вимогу державного виконавця про зобов'язання в строк до 16.01.13 повідомити ВПВР про виконання постанови Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №2270/3166/12 від 14.05.12.

На виконання постанови Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №2270/3166/12 від 14.05.12 відповідачем прийнято розпорядження від 28.01.13 № 19/2013-р, яким відмовлено в наданні дозволу ЗАТ "Октант" на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду в користування на умовах оренди площею 48,65 га, що розташована за межами населеного пункту с. Давидківці на території Давидковецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

30.01.13 винесено постанову про закінчення виконавчого провадження у зв'язку із виконанням рішення суду в повному обсязі.

13.06.13 позивач звернувся до відповідача із листом про підтвердження або спростування факту передачі в оренду іншому суб'єкту господарювання земельної ділянки водного фонду площею 458,65 га, що розташована за межами населеного пункту с. Давидківці на території Давидковецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

У відповідь на вказаний лист відповідач повідомив, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або в комунальній власності здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків встановлених ч.2, 3 ст.134 Земельного кодексу України. Відповідно до ст.135 "Земельні торги" Земельного кодексу України проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, де зазначається перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами та ін. В ньому ж зазначено, що Хмельницькою райдержадміністрацією рішення про проведення земельних торгів не приймалось, а тому на день звернення із листом до відповідача не було можливості для надання дозволу ЗАТ "Октант" на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду в користування на умовах оренди.

27.06.2013 між Хмельницькою районною державною адміністрацією (орендодавець) та КП "Спецбудресурс" Хмельницької районної ради (орендар) укладено договір №653 оренди земельної ділянки, за яким в оренду передано земельну ділянку площею 48,6529 га, з яких 43,9472 га під водою, 4,7057 га прибережна смуга для рибогосподарських потреб на строк 49 років починаючи з дати реєстрації договору.

Позивач, вважаючи, що розпорядженням від 28.01.13 №19/2013-р "Про відмову в наданні ЗАТ "Октант" дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду в користування на умовах оренди на території Давидковецької сільської ради" порушено його права, звернувся до суду з даним позовом.

Згідно із п.1 ст.116 та ч.1 ст.123 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ч.1 ст.122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Частина 3 цієї статті передбачає, що районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності (крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті) у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства; в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо) з урахуванням вимог частини шостої цієї статті.

Відповідно до ст.123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).

Відповідно до ч. 2 ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Відповідно до ст.135 Земельного кодексу України земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів. Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу. Організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, або державний виконавець у разі виконання рішень, що підлягають примусовому виконанню в порядку, передбаченому Законом України "Про виконавче провадження", які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.

Судами встановлено, що Хмельницькою районною державною адміністрацією, як органом, який може виступати організатором проведення земельних торгів рішення про їх проведення не приймалось .

Крім того, судами встановлено, що 27.06.2013 між Хмельницькою районною державною адміністрацією та КП "Спецбудресурс" Хмельницької районної ради укладено договір №653 без проведення земельних торгів, оскільки відповідно до абз. 5 ч.2 ст.135 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі надання земельних ділянок державним та комунальним підприємствам, бюджетним установам, а також господарським товариствам, у статутному капіталі яких державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 60 відсотків.

З урахуванням наведеного, судами зроблено обгрунтований висновок, що позивачем не доведено порушення його прав розпорядженням від 28.01.13 № 19/2013-р "Про відмову в надані ЗАТ "Октант" дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду в користування на умовах оренди на території Давидковецької сільської ради", а тому правомірно відмовлено в позові.

З огляду на викладене, постанова апеляційної інстанції, якою залишено без змін рішення господарського суду першої інстанції про відмову в позові, відповідає нормам чинного законодавства і має бути залишена без змін.

Керуючись, ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Вищого господарського суду України

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Октант-центр" залишити без задоволення.

Постанову від 12.02.2014 Рівненського апеляційного господарського суду у справі №924/865/13 господарського суду Хмельницької області залишити без змін.

Головуючий суддя І. Ходаківська

Судді Г. Фролова

О. Яценко

logo